Primespeakers - Agencja Mówców | Marcin Jamkowski
Język wystąpienia
język wystąpienia język wystąpienia
  • Komunikacja\
  • Media\
  • Motywacja\
  • Sport\
  • Team building\

Marcin Jamkowski

dziennikarz, filmowiec, fotograf wypraw badawczych

• Marcin Jamkowski z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarz naukowy, z zamiłowania płetwonurek i wspinacz. Studiował chemię w Warszawie, a reżyserię, scenopisanie i produkcje filmową na Harvardzie i MIT. Wiceprezes Oddziału Polskiego The Explorers Club, elitarnej nowojorskiej organizacji zrzeszającej podróżników i odkrywców. Mówca na konferencji TED, były redaktor naczelny National Geographic Polska. Obecnie dziennikarz, filmowiec i fotograf specjalizujący się w tematach wyprawowych, popularnonaukowych i eksploracyjnych.

• Absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarskie szlify zdobywał w latach 90. pracując przez 8 lat w działach nauki i reportażu Gazety Wyborczej. W latach 2002-2007 był zastępcą i redaktorem naczelnym National Geographic Polska. W 2004 roku Marcin został kierownikiem międzynarodowej wyprawy nurkowej National Geographic na bałtycki wrak okrętu „Steuben”. Jego reportaż z ekspedycji opublikowano na okładce magazynu National Geographic w ponad 20 językach na świecie. Odszedł z NG by wyjechać na stypendium Fundacji Knighta do USA, studiował na MIT i Harvardzie.

• Marcin Jamkowski po powrocie założył kolektyw fotograficzny Adventure Pictures, w którym działa do dziś. Autor trzech reporterskich książek o tematyce eksploracyjnej („Duchy z głębin Bałtyku”, „’Stary’, młodzi i morze”, „Uratowane z potopu”) i trzech popularnonaukowych książek dla dzieci („Wielcy odkrywcy”, „Wielcy wynalazcy”, Wielcy naukowcy”). Marcin jest twórcą filmów dokumentalnych o wspinaczkowych wyprawach afrykańskich pokazywanych na festiwalach w Polsce (nagroda Srebrna CameraTravel w Łodzi), Czechach, Słowacji, Hiszpanii i Kanadzie.

• W 2010 r. Marcin Jamkowski zrobił dla telewizji z Kanady film „No Man Left Behind” – kręcony w Kambodży, półgodzinny dokument o ostatniej bitwie Wojny Wietnamskiej i poszukiwaniu jej ofiar. Wyreżyserował i nakręcił dwa filmy dla UNESCO – „The Art of Sharing” oraz „Against the Sands of Time” o polskich archeologach. Najnowsza produkcja to pełnometrażowy film dokumentalny dla TVP „Uratowane z Potopu”. Film miał światową premierę w centrali The Explorers Club w Nowym Jorku. Marcin był także konsultantem scenariusza filmu „Dług” w reżyserii Krzysztofa Krauzego.

• Mając wysokie uprawnienia nurkowe (Full Trimix CMAS) Marcin był nie tylko kronikarzem, lecz pełnoprawnym uczestnikiem wypraw podwodnych na kilkadziesiąt wraków Bałtyku i odległego Sierra Leone, pod góry lodowe Grenlandii, do zalanych jaskiń Meksyku, Czech, Serbii, czy w zatopione tunele zapomnianej linii warszawskiego metra z lat 50. O wyprawie Marcina na Wyspę Wielkanocną telewizja National Geographic nakręciła godzinny film dokumentalny, w którym Marcin jest jednym z głównych bohaterów. O innej swojej wyprawie, kiedy z dna Wisły wydobywał skarby polskich królów, Marcin opowiada we własnoręcznie reżyserowanym filmie dokumentalnym „Uratowane z Potopu”.